اخبار

برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجو

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ مراسم بزرگداشت روز دانشجو و تجلیل از دانشجویان نمونه دانشگاه اراک روز 17 آذر ماه با حضور هیات رئیسه دانشگاه در سالن هشت شهریور دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای مراسم دکتر حمیدی رئیس دانشگاه ضمن عرض تبریک به مناسبت روز دانشجو به سابقه تاریخی و حوادث 16 آذر سال 1332 اشاره نمود. وی افزود: حادثه 16 آذر 4 ماه پس از کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 در ایران اتفاق افتاد که این حادثه گویای این مطلب است که از 65 سال پیش آثار و نیات ظالمانه و دخالت جویانه کشورهای استعمارگری چون آمریکا در کشورما نمود داشته است.

عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه افزود: در حال حاضر در کشورشاهد دخالت ها و سود جویی های آمریکا با اعمال تحریم ها و بیرون رفتن از برجام هستیم که این اتفاق خوی سلطه گری آمریکا را نشان می دهد.

دکتر حمیدی بیان نمود: آنچه که تحت عنوان حقوق بشر و اهداف انسان دوستانه توسط کشورهای سلطه گر مطرح می شود پوشش و لوایی بیشتر نیست که با استفاده از آن منافع مادی خود را از این طریق تامین می نمایند.

در ادامه حجت الاسلام حیدری معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن گرامیداشت روز دانشجو و شهدای دفاع مقدس افزود: هنگامی که بتوانیم از پتانسیل و انرژی دانشجو استفاده مفید نماییم سرعت حرکت انقلاب مضاعف خواهد شد؛ و اگر از این ظرفیت و فرصت غفلت نماییم لطمات بزرگی نصیب جامعه می گردد.

وی افزود: نباید بگذاریم دشمن از موج احساسات دانشجویان سوء استفاده نماید و دانشجویان باید تمام همت و پتانسیل خود را در مسیر تحصیل و تهذیب معطوف نمایند. وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با وظیفه ی دانشجو افزود: وظیفه ی اصلی دانشجو طبق منویات رهبری تحصیل و تولید علم می باشد و نباید سایر فعالیتهای دیگر تاثیر سوء بر این وظیفه داشته باشد. ایشان بیان نمود: البته نباید از فعالیتهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی توسط دانشجویان در دانشگاهها غافل شد.

در ادامه دکتر بهرامی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ضمن عرض تبریک به مناسبت روز دانشجو در ارتباط با فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه توضیحاتی ارائه نمود.

اجرای موسیقی، نمایش رادیویی و تقدیر از دانشجویان نمونه علمی، فرهنگی و سیاسی و صنفی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

برگزاري جشن روز دانشجو کانون علمی - فرهنگی ایثار

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ کانون علمی فرهنگی ایثار به مناسبت فرا رسیدن  ایام روز دانشجو و بزرگداشت این روز تاریخی مراسم جشنی در روز یکشنبه  18 آذرماه در سالن علم الهدی دانشکده فنی و مهندسی برگزار نمود.

در این مراسم با حضور مدیر محترم شاهد و ایثارگر، رئیس محترم دانشکده فنی و مهندسی، معاون محترم پژوهشی  جناب آقای دکتر فضلعلی  و  حضور جمع کثیری از دانشجویان عزیز برگزار گردید. ضمن برگزاری برنامه های متنوع صندلی داغ، اجرای مسابقات شاد و اهداء جوایز به برندگان این مسابقات از 4 نفر دانشجوی شاهد و ایثارگری که در کنکور 97 رتبه های برتر را کسب نمودند و همچنین از دو نفر دانشجوی فعال فرهنگی کانون ایثار تقدیر شد. در پایان برنامه دانشجویان شاهد و ایثارگر با قرائت بیانیه ای اعلام نمودند که ضمن بزرگداشت روز دانشجو و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو و تجدید میثاق با آنان و امام شهیدان، با لبیک به ندای امام خامنه ای در جهت حفظ آرمانهای انقلاب اسلامی و برافراشتن پرچم سرخ حسینی، ادامه دهنده راه شهیدان خواهند بود.

 

 

 

برگزاري مسابقات فوتسال دانشجويان پسر به مناسبت گراميداشت شهداي دانشجو

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراک؛ به مناسبت گراميداشت شهداي دانشجو مسابقات فوتسال دانشجويان پسر دانشگاه اراك برگزار گردید.در این دوره از مسابقات با حضور 16 تيم پس يك ماه برگزاري و 32 بازي تيمهاي پيرايش موتك و آتلانتا يونايتد مقام اول و دوم را كسب نمودند.

 

جوابيه معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه در ارتباط با اكران فيلم سينمايي داركوب در دانشگاه اراك

با اهداء سلام و آرزوي بهروزي

احترامأ در پاسخ به اخبار ضد و نقيض و به دور از واقعيت كه چند روزي است در فضاي مجازي موجب تكدر خاطر اهالي هنر و فرهنگ، بوي‍ژه دانشگاهيان دانشگاه اراك شده است به استحضار مي رساند موضوع توسط اينجانب شخصا پيگيري و با توجه به اينكه فعاليت هاي فرهنگي و هنري متعددي در اين دانشگاه بر مبناي قوانين و رويّه­ هاي رايج و متداول در ديگر دانشگاه ها برگزار مي گردد اكثر اين برنامه ها توسط خود دانشجويان بدون در نظر گرفتن جنسيت انجام مي­شود و تاكنون نيز با مشكلي مواجه نبوده و نخواهد بود. لذا يك تشكل دانشجويي در دانشگاه اراك درخواست نمايش فيلم ”داركوب" را براي جمع محدودي از دانشجويان داشتند كه موضوع در هيأت نظارت بر تشكل­ هاي دانشجوئي مطرح و با اين درخواست (‌بدون در نظر گرفتن جنسيت افراد) موافقت و سالن يكي از دانشكده­ هاي دانشگاه در اختيار ايشان قرار گرفت سالن اجتماعات اين دانشكده براي پخش و اكران فيلم طراحي نشده است و داراي محدوديت هايي از اين جهت مي باشد. لذا در هنگام پخش فيلم چراغ هاي اصلي سالن خاموش و به دليل تردد افراد شركت كننده در برنامه، چراغ­هاي اطرف سالن مانند نمايش ديگر فيلم­ها كه در اين سالن نمايش داده شده روشن بوده است؛ همچنين در اين سالن بارها فيلم هاي مختلف نمايش داده شده است. لازم به ذكر است دستگاه تنظيم كننده نور سالن (ديمر) نيز به دليل نقص فني از كار افتاده بود و چنانچه چراغ هاي اطراف سالن خاموش باشد تمامي فضاي سالن تاريك و تردد با مشكل مواجه مي شد و احتمال بروز مشكل احتمالي براي دانشجويان تازه وارد يا دانشجوياني كه به هر دليل قصد ترك سالن را داشتند ايجاد مي­كرد. لذا با توجه به خاموش بودن نور عمومي سالن در زمان پخش فيلم سينمايي داركوب و ذكر اين نكته كه هيچكدام از مسئولين فرهنگي دانشكده و دانشگاه پيرامون حضور دانشجويان دختر و پسر در سالن اظهار نظري نكرده­­ و اين موضوع را دون شأن دانشجو و دانشگاه مي دانند؛ بنابراين دانشگاه اراك عمل برخي افراد بي ­اطلاع را خلاف واقع و به دور از انصاف دانسته كه خرابي دستگاه تنظيم كننده نور سالن (ديمر) را دستاويزي براي جوسازي و مخدوش كردن چهره فعالان و مسئولان فرهنگي دانشكده و دانشگاه مي­داند ضمن اداي احترام به مقام شامخ دانشجويان عزيز و بزرگوار و فرهيختگان ارجمند دانشگاه؛ دانشگاه اراك ضمن تكذيب نقل قول لزوم روشن بودن چراغ ها به دليل حضور مختلط دانشجويان و تقبيح اقدام سايت­ها و فضاهاي رسانه اي، شكايت از اين شايعه پراكني را حق قانوني خود دانسته و نتيجه آن را به اطلاع مخاطبان بزرگوار خواهد رساند و همه رسانه‌هاي مجازي و مكتوب و به ويژه فرهيختگان هنرمند را به رعايت اخلاق رسانه‌اي دعوت مي ­‌نمايد و خواهشمند است در رابطه با مسائلي كه بدان علم ندارند حداقل سكوت اختيار كرده يا از مسئولان دانشگاه سوال كنند.

دكتر عليرضا بهرامي

معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه اراك

نشست معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه با مدير كل پشتيباني پ‍ژوهش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ در اين نشست كه در روز چهارشنبه 7 آذرماه در دفتر جناب آقاي دكتر نيسي مدير كل پشتيباني پ‍ژوهش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد، دكتر فضلعلي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه گزارشي از عملكرد و وضعيت طرح­ها و برنامه هاي حوزه­ ي پژوهش دانشگاه ارائه نمودند. ايشان با اشاره به طرح­هاي در دست اجرا بر لزوم حمايت وزارتخانه از اين طرحها تأكيد داشتند.

دكتر نيسي مدير كل پشتيباني پ‍ژوهش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز با مثبت ارزيابي كردن عملكرد حوزه­ ي پژوهشي دانشگاه اراك و با اشاره به پتانسيل و توانمندي اين دانشگاه، افق پيش رو را روشن ارزيابي كردند و قول دادند از طرح­هاي در دست اجراي اين حوزه حمايت نمایند.

 

انتشار دو مقاله از اعضای هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراك در مجلات معتبر Progress in Materials Science و Journal of Materials Chemistry A

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ دو مقاله از اعضای هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراك در مجلات معتبر Progress in Materials Science و Journal of Materials Chemistry A منتشر شده است. در مقاله اول، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه اراک متشکل از دكتر آبتین عبادی، دکتر حمیدرضا سنایی پور و دکتر عبدالرضا مقدسی از اعضای هيات علمي گروه مهندسی شيمي و خانم سمانه مشهدی خان دانشجوی دکتری مهندسی شیمی، در یک همکاری بین المللی با حضور دانشمندانی  از سنگاپور و کانادا موفق به پذیرش یک مقاله مروری با عنوان زیر در مجله معتبر   Progress in Materials Scienceشده‌اند:

Substantial Breakthroughs on Function-Led Design of Advanced Materials Used in Mixed Matrix Membranes (MMMs): A New Horizon for Efficient CO2 Separation

بر اساس این گزارش، با وجود اینکه طی سال های طولانی از غشاهای ماتریس ترکیبی برای جداسازی دی ‌اکسید ‌کربن استفاده شده است، اما بسیاری از مواد پیشرفته جدید در پنج سال اخیر به سرعت در حال ظهور بوده‌اند. این پیشرفت ها شامل استفاده گسترده از طیف وسیعی از مواد سنتزی عامل‌دار شده می باشد که این مواد عملکرد جداسازی گاز در غشاها را به طور قابل توجهی ارتقا داه اند. در مقاله مروری حاضر به توصیف تحولات اخیر و روش‌های پیشنهادی برای غلبه بر چالش های ساخت غشاهای تولید شده جداساز گاز پرداخته شده است و همچنین پیشرفت های جدید در ساخت مواد پیشرفته و کاربردی در غشاهای ماتریس ترکیبی برای جداسازی دی‌ اکسید‌ کربن به طور جامع بحث و بررسی شده است.

لازم به دکر است که مجله Progress in Materials Science یک مجله بسیار معتبر علمی است که در زمینه پیشرفت های اخیر در علم مواد و بهره برداری از آنها در مهندسی و سایر برنامه های کاربردی، فعال است. این مجله با ضریب تاثیر 75/23 یکی از مجلات دارای ضریب تاثیر بالا در جهان است که دارای رتبه 2 بر اساس CiteScore 2017 در General Materials Science در پایگاه اسکوپوس است.

لينك مشاهده مقاله:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0079642518301075

در مقاله دوم، تیم تحقیقاتی متشکل از دكتر آبتین عبادی و دکتر حمیدرضا سنایی پور از اعضای هيات علمي گروه مهندسی شيمي در یک کار پژوهشی مشترک با همکارانی از دانشگاه‌ های تربیت مدرس و صنعتی امیر کبیر موفق به چاپ یک مقاله تحقیقاتی با عنوان زیر در مجله معتبرJournal of Materials Chemistry A شده اند:

 

“Ship-in-a-bottle”, a new synthesis strategy for preparing novel hybrid host–guest nanocomposites for highly selective membrane gas separation

در این مقاله یک استراتژی جدید برای ساخت نانوکامپوزیت های هیبریدی میزبان-میهمان با محصور کردن یک ترکیب نانومقیاس آلی-فلزی (میهمان)در حفره های یک نانوساختار معدنی (میهمان) مانند زئولیت Y با روش سنتز کشتی  در بطری (SIB) ارائه شده است. این نانوکامپوزیت های هیبریدی در ماتریس پلیمر تجاری ماتریمید تعبیه شده و غشای ماتریس ترکیبی جدید حاصل از آن برای جداساز گاز استفاده شده است. نتایج جداسازی گاز افزایش بسیار چشمگیری در عملکرد پلیمر پایه نشان داد که آنها را در منطقه تجاری عملکردی غشاهای جدید قرار داده و نشان داده شد که با این روش سنتزی جدید، می‌توان ساخت هدفمند و مهندسی شده ای از غشاهای ماتریس ترکیبی برای اهداف تجاری ارائه کرد.

لازم به دکر است که مجله Journal of Materials Chemistry A یک مجله بسیار معتبر علمی است که در تمام جنبه های تولید مواد، خواص و کاربردهای مربوط به ذخیره و تبدیل انرژی، پایداری و زندگی فعالیت دارد. این مجله دارای ضریب تاثیر 931/9 با رتبه 19 بر اساس CiteScore 2017 در General Materials Science در پایگاه اسکوپوس است.

لينك مشاهده مقاله:

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2018/ta/c7ta08081f#!divAbstract

روابط عمومي دانشگاه اراك اين موفقيت را به ايشان تبريك عرض نموده و برايشان آرزوي موفقيت روز افزون از درگاه احديت مي نمايد.

افتتاح مركز ارتقاء شايستگي هاي مهارتي در دانشگاه اراک

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ مركز ارتقاء شايستگي هاي مهارتي (SCD) دانشگاه اراك به همت مديريت فناوري، تجاري سازي و كارآفريني دانشگاه با همكاري اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان مركزي روز 29 آبان ماه در دانشگاه اراك افتتاح گرديد.

دكتر موسوي مدير فناوري تجاري سازي و كارآفريني دانشگاه در ابتدا توضيحاتي پيرامون مقدمات فراهم نمودن افتتاح مركز ارائه نمود. وی هدف از افتتاح اين مركز را آموزش مهارت هاي تخصصي مرتبط با رشته هاي تحصيلي دانشجويان دانست. عضو هيات علمي گروه مهندسی عمران دانشگاه افزود: از ترم آتي در يك دانشكده و 2 گروه آموزشی این طرح آغاز خواهد شد.

در ادامه آقاي شاه محمدي مدیر اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان مركزي با اشاره به تفاوت ماهيت آموزش هاي سازمان فني و حرفه اي نسبت به آموزش و پرورش و آموزش عالي؛ وظيفه ي اصلي اين سازمان را حمايت از شاغلين و متقاضيان اشتغال در كشور برشمرد.

وي افزود بيش از 12 هزار شغل در جهان تعريف شده است كه در كشور استانداردهاي لازم براي حدود 4 هزار شغل تعريف شده است. شاه محمدي افزود: بيكاري فارغ التحصيلان دانشگاهي به عنوان مهمترين نگراني و دغدغه ي عموم جامعه مطرح مي باشد و متاسفانه در كشور دچار فقر مهارتي شده ايم كه با آموزش مهارت های تخصصی لازم مي توانيم بستر كارآفريني در كشور را مهيا نماييم.

در ادامه دكتر فضلعلي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه بيان نمود: مركز تحقيقات گيربكس اتوماتیک و آزمايشگاه اندازه گيري های دقيق در دانشگاه با هدف ارتقاء مهارت افزايي دانشجويان راه اندازي شده است. وی تاسیس کارگاه نمونه سازی را از اهداف آتی دانشگاه برشمرد و اذعان داشت: با استقاده از پتانسیل سازمان فنی و حرفه ای باید تسهیلات لازم را برای آموزش مهارت های تخصصی لازم برای دانشجویان فراهم نماییم.

در پايان دكتر حميدي رئيس دانشگاه اراك از اين طرح استقبال نمود. وی افزود: آموزش مهارت های شغلی از ضروريات لازم براي توسعه ي كشور مي باشد. عضو هیأت علمی گروه فیزیک دانشگاه بیان نمود: تعامل و تفاهم با سازمان فني و حرفه اي با پشتوانه علمی دانشگاه و حمایت های مهارتی سازمان فنی و حرفه ای بايد صورت گيرد و ابراز امیدواری نمود که با اجرای این طرح های مهارت آموزی بتوانیم الگویی برای سایر دستگاههای اجرایی کشور باشیم.

در پايان جلسه تفاهم نامه و همكاري ما بين دانشگاه اراك و سازمان فني و حرفه اي استان مركزي با موضوع افتتاح مركز ارتقاء شايستگي هاي مهارتي دانشجويان (SCD) امضاء گرديد.

 

 

 

 

 

 

كسب مقام سوم مسابقات قهرماني جهان توسط دانشجوي دانشكده علوم ورزشي

 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ جناب آقاي ابوالفضل شهرجردي دانشجوي كارشناسي ارشد دانشكده علوم ورزشي موفق به كسب مقام سوم مسابقات قهرماني جهان در رشته كاراته در كشور اسپانيا شد.

روابط عمومي دانشگاه اراك اين موفقيت را خدمت ايشان و جامعه ورزشي و كادر فني تيم ملي جمهوري اسلامي ايران تبريك عرض مي نمايد.

برگزاري نمايشگاه صنايع دستي و هنرهاي تجسمي با رويكرد كارآفريني و گردشگري

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراك؛ نمايشگاه صنايع دستي و هنرهاي تجسمي با رويكرد كارآفريني و گردشگري از 23 آبان ماه در دانشكده علوم پايه آغاز و تا 29 آبان برپا مي باشد.

اين نمايشگاه با هدف معرفي دانشجويان هنرمند و داراي مهارت به جامعه دانشگاهي و فروش آثار و محصولات هنري و صنايع دستي برگزار شده است.

نمايشگاه صنايع دستي و هنرهاي تجسمي در 16 غرفه در رشته‌های زيورآلات چوبي، قلم زني و نقاشي سياه قلم، مكرومه بافي، نقاشي روي پارچه، نقاشي روي اجسام، نمد، چوب و پيكره تراشي و ... مشغول به فعاليت مي باشد.

 

"بيست و سومين سمينار آناليز رياضي و كاربردهاي آن" در دانشگاه اراک برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اراك؛ "بیست و سومین آنالیز ریاضی و کاربردهای آن" نکوداشت هشتادمین سال تولد دکتر محمد باقر نشوادیان بخش با هدف ارائه آخرین دستاوردها و یافته های پژوهشی در زمینه آنالیز ریاضی و کاربردهای آن در سایر شاخه های علوم  ریاضی و همچنین مهندسی روزهای 23 و 24 آبان ماه 1397 در سالن شهيد چمران دانشكده علوم پايه دانشگاه اراک برگزار گرديد.

در اين مراسم دكتر حميدي رئيس دانشگاه اراك، ضمن عرض خيرمقدم به حضار، به معرفي تاريخچه دانشگاه اراك پرداختند و در ادامه بيان نمودند: استان مركزي زادگاه بيش از يك چهارم دانشمندان، سياستمداران، اديبان و فرهيختگان كشور است.

ايشان در ادامه اظهار نمود: شعار زيبنده اين سمينار که عبارت است از: "رياضيات كليد فهم تمام علوم و آناليز رياضي كليد فهم رياضيات" اين نهيب را مي زند كه بايد هرچه بيشتر به آناليز رياضي بها داد. عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه اراک بيان نمود: من به عنوان يك فارغ التحصيل رشته فيزيك با رياضيات بيگانه نيستم و در تحقيقات و مطالعاتم  احساس نياز وافری به رياضيات را داشته ام که این مقوله اهمیت این رشته را بیان می نماید.

در ادامه دکتر عليمحمدي دبیر برگزاري سمینار، ضمن خیر مقدم به حضار بيان نمود: مفتخريم که امروز دانشگاه اراك میزبان بيست و سومين سمینار آنالیز رياضي و کاربردهای آن است. وی در ادامه گزارش مختصری از روند برگزاری سمینار ارائه نمود.

دكتر نظري، دبير اجرايي سمينار ضمن ابراز خرسندي از ميزباني اين سمينار بيان نمودند: شما به شهري قدم نهاده ايد كه زادگاه فرزانگان ايران است. استان مركزي زادگاه سياستمداران بزرگي چون اميركبير، قائم مقام فراهاني و امام خميني (ره) و زادگاه عارف بزرگ شيخ فخرالدين عراقي است و همچنين زادگاه رياضي دان بزرگ حسن حاسب كرجي مي باشد. وي در ادامه اظهار نمود: دولت بايد از انجمن هاي علمي،‌ خصوصا انجمن رياضي به عنوان قديمي ترين انجمن علمي كشور حمايت نمايد. ايشان در پايان از رياست و معاونين دانشگاه تشكر نمودند.

در ادامه دكتر نشواديان بخش بيان نمودند: نگاه من به دانشجويان و دانش آموزانم نگاه به آينده آن ها بود،‌به اين معنا كه فرصت ها را از دست نداده و خردورزي آن ها به حدي باشد كه درصد پشيماني آن ها در آينده به صفر برسد و سعي داشتم دانشجويانم در كسب توانمندي هايشان فعال باشند.

در پايان از دکتر باقر نشوادیان پیشکسوت ریاضی استان و کشور  تجلیل شد.

شایان ذکر است در این سمینار از بین ۱۲۳ مقاله‌ای که به دبیرخانه سمینار ارسال شده بود ۱۰۸ مقاله پذیرفته شد. از این تعداد ۸۴ مقاله در سمینار ارايه شد که ۵ مقاله به صورت سخنرانی عمومی، ۷۱ مقاله به صورت سخنرانی تخصصی و ۸ مقاله به صورت پوستر ارایه گردید. همچنین یک کارگاه تخصصی با موضوع «حساب کسری و کاربردهای آن» برگزار گردید.

 

صفحه قبل 1 2 3 4 ... 24 صفحه بعد
240 مطلب

لینک ارتباط مستقیم با قائم مقام محترم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری